Atrakcje turystyczne

Pomysły na wycieczki

> Ogród Fauny Polskiej ZOO

(Bydgoszcz, kujawsko-pomorskie)

Ogród Fauny Polskiej ZOO położony jest na terenie Leśnego Parku Kultury i Wypoczynku. Zajmuje on obszar 14 hektarów. Decyzję o jego budowie podjęto w 1970 roku, jednak oficjalnego otwarcia dokonano 19 lipca 1978 roku. Ogród Fauny Polskiej specjalizuje się przede wszystkim w ekspozycji i hodowli fauny krajowej. Zwiedzający bydgoski Ogród Zoologiczny mogą poznać polskie gatunki przedstawicieli 4 gromad: ssaków, ptaków, gadów i płazów. Na dużych wybiegach fosowych prezentują się ssaki kopytne i duże drapieżniki, w dobrze urządzonych wolierach zobaczyć można polskie gatunki ptaków drapieżnych, sów, ptaków grzebiących, krukowatych i wodnych.

> Basen Perła w Bydgoszczy

(Bydgoszcz, kujawsko-pomorskie)

Kryta pływalnia PERŁA w Bydgoszczy oferuje:

- basen sportowy

- basen rekreacyjny z gejzerami i rwącą rzeką

- jacuzzi

- zjeżdżalnię o długości 80m

- odnowę biologiczną (kinezyterapia, hydroterapia, światłolecznictwo, masaże)

> Rypińskie Centrum Sportu

(Rypin, kujawsko-pomorskie)

Rypińskie Centrum Sportu oferuje: basen pływacki z 6 torami (dł. 25 m, szer. 12,5 m), basen rekreacyjny (dł. 15 m, szer. 12 m), brodzik dla dzieci ze zjeżdżalnią i delfinem tryskającym wodą (dł. 5,8 m, szer. 4 m), zjeżdżalnię (dł. 106 m), rwącą rzekę, fontannę grzybek wodny, grotę sztucznej fali, gejzer powietrzny, leżankę i ławeczkę rurową z masażem, jacuzzi.

> Tężnie w Ciechocinku

(Ciechocinek, kujawsko-pomorskie)

To unikatowa i największa w Europie konstrukcja drewniana do odparowywania wody z solanki. Ponadto tężnie stanowią ciekawą atrakcję turystyczną. Zaprojektowane przez Jakuba Graffa - profesora Akademii Górniczej w Kielcach. W Ciechocinku zbudowano trzy takie budowle - ustawione w kształcie podkowy. Wysokość tężni wynosi 15,8 m, zaś ich łączna długość to 1741,5 m. Solankę do tężni pompuje się ze źródła nr 11 (fontanna "Grzybek") i wtłacza na górę do korytek zainstalowanych na ich szczycie. Stąd solanka przesącza się kroplami po ścianach tężni i pod wpływem wiatru i promieni słonecznych intensywnie paruje.

> Toruń - Rejs statkiem po Wiśle

(Toruń, kujawsko-pomorskie)

Niepowtarzalna możliwość podziwiania panoramy toruńskiej starówki z pokładów statku Wanda oraz statku Wiking. O każdej pełnej godzinie zabierzemy Was w 40-minutowy rejs po Wiśle. Wiking - statek stylizowany na historyczne łodzie Wilkingów dodatkowo w trakcie rejsu może dobić do przystani przy Kempie Bazarowej (rezerwat przyrody). Poza regularnymi rejsami proponujemy Państwu wynajem naszych statków, na imprezy okolicznościowe, koncerty i spotkania firmowe. Na pokładzie statku Wanda znajduje się bar z napojami i słodyczami. Rejsy statkiem możliwe są również podczas złej pogody, Wanda posiada 70 miejsc w dwu pomieszczeniach pod pokładem

> Osada średniowieczna

(Bieliny, świętokrzyskie)

Miejsce, które pozwala o kilka stuleci cofnąć się w czasie. Osada Średniowieczna stanowi nowoczesny, w pełni interaktywny skansen archeologiczny.

> Centrum geoedukacji

(Kielce, świętokrzyskie)

Centrum Geoedukacji  to miejsce, gdzie w przystępny sposób przekazywana jest wiedza geologiczna i geograficzna, z wykorzystaniem nowoczesnych metod i narzędzi edukacyjnych.

> Świętokrzyski Park Narodowy

(Bodzentyn, świętokrzyskie)

Na terenie Świętokrzyskiego Parku Narodowego wyznaczono 5 ścieżek edukacyjnych.

> Muzeum Przyrody i Techniki „Ekomuzeum”

(Starachowice, świętokrzyskie)

Muzeum prezentuje historię Zakładu Wielkopiecowego z XIX wieku, a także wielkiego pieca z 1899 roku z zachowanym ciągiem hutniczym.

> Rezerwat „Krzemionki”

(Ostrowiec Świętokrzyski, świętokrzyskie)

Jedyne miejsce na świecie z kopalnią krzemienia pasiastego i podziemnymi trasami do zwiedzania. Rezerwat posiada bogatą ofertę skierowaną do dzieci, które mogą tu wziąć udział w warsztatach archeologicznych, prowadzonych w  zrekonstruowanej wiosce prahistorycznej, na świeżym powietrzu i w odtworzonych zabudowaniach mieszkalnych ludności epoki kamienia i wczesnej epoki brązu.