Dbamy o otaczające nas przedmioty

• Pora roku: Wiosna
  • Podstawa programowa: 2. Kształtowanie czynności samoobsługowych, nawyków higienicznych i kulturalnych. Wdrażanie dzieci do utrzymywaniu ładu i porządku.

• Duży arkusz papieru szarego lub brystolu
  • Kolorowe flamastry
  • Utwór „Wirujące dzieci”
  • Zestaw ilustracji przedstawiających np. zniszczone zabawki, przedmioty codziennego użytku, zniszczone miejsca w parkach lub ogrodach, podarte książki, zaśmiecone chodniki, przewrócony kosz na śmieci itp.
  • Tekst ślubowania
  • Medal dla Porządnickiego (po jednym dla każdego dziecka)

Obszar 2. Kształtowanie czynności samoobsługowych, nawyków higienicznych i kulturalnych. Wdrażanie dzieci do utrzymywaniu ładu i porządku.
Umiejętność 2.5 utrzymuje porządek w swoim otoczeniu

Sześciolatek rozumie konieczność poszanowania przedmiotów w swoim otoczeniu oraz  wie, w jaki sposób obchodzić się z przyrodą w parkach, na placach zabaw czy w lesie itp.
Wdrażanie dzieci do dbania o otaczające je przedmioty, które są własnością dziecka lub własnością wspólną. Wpajanie pozytywnej postawy ludzkiej i obywatelskiej, polegającej na poszanowaniu cudzej pracy oraz miejsc i przedmiotów użytku publicznego. Przełamywanie nieśmiałości poprzez stwarzanie optymalnych warunków do swobodnych wypowiedzi na określony temat. Wpajanie rozumienia współodpowiedzialności za otaczający dzieci świat. Wzbogacanie słownictwa i wiedzy o świecie – wprowadzenie nowego określenia: WANDALIZM.

Detektyw Lupka i atak „Niszczycieli”

Wdrażanie dzieci do dbania o otaczające je przedmioty, które...

Detektyw Lupka i atak „niszczycieli”
> Opowiadania/bajki

Opowiadanie do wykorzystania podczas prowadzenia zajęć.

Karta pracy – Detektyw Lupka i atak „niszczycieli”

Karta pracy do wykorzystania podczas zajęć.

Wirujące dzieci
> Dźwięki

Stopniowo przyspieszająca melodia do wykorzystania podczas zajęć.